HISTORIE KLUBU

Náš klub vznikl v roce 1956, tehdy jako oddíl házené žen. Družstvo hrálo 2.ligu a do reprezentačního družstva žen ČSSR byly tehdy nominovány dvě hráčky lovosického družstva Lída Davidová (brankářka) a Marie Topičová-Martínková. Zejména Topičová-Martínková byla nepostradatelnou hráčkou v základu týmu žen ČSSR, který získal bronzové medaile na MS v roce 1964. Ženská házená pak ustoupila poněkud do pozadí a v roce 1969 úplně zanikla.

Téměř souběžně s ženami, ale o rok později, se přidala chlapecká žákovská kategorie a postupně pak dorost i muži. Byla to pionýrská doba. Nebylo vlastní hřiště, hrálo se na tehdejším Zimním stadionu, poté na hřišti u Gymnázia a až v roce 1966 si členové klubu při levém břehu potoku Modla vybudovali škvárové hřiště, na kterém se pak s potřebou doby měnil povrch a přistavily šatny. S postupem mužů v roce 1977 do nejvyšší celostátní československé ligy, která se již hrála jako halová, vznikla potřeba rozšíření stávající kryté haly u přívozu o ochozy pro diváky. Nižší soutěže se tehdy hrávaly na venkovních hřištích. Nespočtem brigádnických hodin hráčů a funkcionářů se dílo podařilo a první mistrovské utkání celostátní první ligy se mohlo v lovosické hale v září uskutečnit. Byl to tehdy velký okamžik. V prvním ligovém zápase doma jsme remizovali se Slávií Praha. Dlouho se v Lovosicích také vyprávělo, jak ČH Bratislava přiletěla na utkání policejní helikoptérou, kterou zaparkovala u benzinové pumpy u Labe. Doba ukázala, že házená a Lovosice k sobě patří. Dařila se práce s mládeží, klub rostl a potřeboval ke své činnosti i odpovídající zázemí. Začala se budovat v akci Z nová sportovní hala Chemik, která byla dokončena v roce 1982 a v té svá utkání hrajeme dodnes. Tolik jen velmi stručně z historie výstavby.

Ze sportovní historie:

Několikrát v historii se naše družstvo utkalo v přátelských utkáních s reprezentačním družstvem země. Určitě nelze nevzpomenout historické utkání o 1.máje 1978, kdy u příležitosti ukončení sportovní kariéry ing. Františka Arnošta (který hájil dva roky naši svatyni) bylo sehráno utkání s bývalými spoluhráči Mistry světa z roku 1967 před návštěvou více jak 1000 diváků ještě na venkovním hřišti.

1978Sestava Mistrů světa: Škarvan, Arnošt – Beneš, Brůna, Ciner, Duda, Frollo, Gregor, Havlík, Heřman, Seruga, trenér Bedřich König.
Sestava Lovosic: Verner, Musil – Berka st., Holata, Hudák, Komůrka, Lízl, Novák st., Motl st, Poskočil, Tomek, Zuzčák, trenér Karel Vondrák.

V hale Chemik  se 13. června 2002 též před početnou návštěvou uskutečnilo zajímavé utkání Hvězdy Lovosice proti reprezentaci ČR. Za náš tým tehdy nastoupili: Kulhánek ml.,Volák – Baumruk, Berka ml., Komůrka, Krahulík, Landa O., Lízl, Piskač, Srba, Štarha a Šuma. Za reprezentaci: Slabý, Štochl Jan – Bečvář, Filip, Kovář, Nocar, Tancoš, Tonar, Hríb.
2002

V lovosické sportovní hale Chemik mohli diváci v průběhu uplynulých let vidět také reprezentační družstva Egypta, Japonska, Lucemburska, Tuniska, Alžírska, Švýcarska, Maďarska, Slovenska a další, ale i klubové celky téměř ze všech kontinentů.