Chystá se další ročník Házenkářského festivalu mládeže

I přes ne úplně příznivou situaci okolo pandemie Covid-19 pokračují v Lovosicích pilné přípravy na sedmý ročník Házenkářského festivalu mládeže.

Turnaj pro tři věkové kategorie je pro letošní rok vůbec největším turnajem v České republice. Již čtvrt roku před jeho startem byla účastnická místa rozebrána a Lovosice se tak mohou znovu těšit na příval mladých házenkářských nadějí. Jedno volné místečko se nakonec uvolnilo v kategorii mladších žáků: „vzhledem k restrikcím, které jsou v souvislosti s koronavirem na Slovensku, se tento týden odhlásil celek Šaľy, jehož tým by po návratu na Slovensko čekala 14 denní karanténa. Jeho odhlášení jsme tak předpokládali, byť nás velmi mrzí, protože se jednalo o zahraničního účastníka. Věřím ale, že se nám uvolněná pozice podaří brzo nahradit a i kategorie mladších žáků bude mít plný počet týmů,“ řekl ředitel lovosického klubu Vojtěch Srba.

Turnaj má celkovou kapacitu 3 x 24 týmů a je uspořádán pro kategorie minižáků (házená 4+1), mladších žáků a starších žáků. Dějištěm zápasů bude pět hracích míst: 2 sportovní haly, zimní stadion, hřiště u 1. ZŠ a také umělá tráva vedle fotbalového stadionu. „Výhodou turnaje je, že se všechny zápasy konají takřka na jednom místě nebo v těsné blízkosti. Pro tento rok bohužel nemůžeme využít venkovní hřiště u haly Chemik a jeden hrací kurt tak bude mírně stranou těm ostatním,“ prozradil Srba. Venkovní hřiště u Chemiku stejně jako hala Chemik totiž prochází rekonstrukcí a na rozdíl od Chemiku, který se do startu turnaje podaří dokončit, hřiště vedle něj ještě na sportovní utkání připraveno nebude. „Pro příští rok jej již ale budeme moci využít a navíc tím získáme další krytý prostor. Pro 8. ročník tak bude na venkovním hřišti hrát již pouze kategorie minižáků a nemusíme tak mít obavy v případě nepříznivého počasí,“ těší se ředitel lovosického házenkářského klubu.

Největší zastoupení týmů bude mít na turnaji domácí klub HK FCC Město Lovosice, který bude reprezentovat hned 7 družstev. Tradičně silnou účast nahlásily velké kluby jako je Dukla Praha a Plzeň, ale také nedaleké Louny, které do Lovosic vysílají 4 týmy. Zastoupení ve všech věkových kategoriích bude mít celkem 11 klubů.

„Moc se na další ročník turnaje těšíme a především nás těší, že o turnaj je tak velký zájem a účastnická místa byla brzo rozebrána. To svědčí o tom, že se trenérům a dětem festival líbí a rádi se k nám také vracejí,“ raduje se Vojtěch Srba. Vedle radosti ale v klubu řeší velké problémy v souvislosti s pandemií Covid-19, která do značné míry ovlivní doprovodný program turnaje. „Stalo se již tradicí, že účastníkům vedle sportovních klání nabízíme také bohaté kulturní vyžití. Bohužel vládní omezení a nařízení výrazně zasáhnout do aktivit, které jsme chtěli účastníkům po házenkářských zápasech nabídnout,“ mrzí Srbu.

Již dnes je jasné, že pouze v omezeném režimu proběhne jedno z hlavních festivalových lákadel extraligové utkání, které již 4. rokem zahajuje extraligovou sezónu mužského celku. I letos sice proběhne na zimním stadionu, ale v mnohem skromnějším kabátě, než na který jsme v posledních letech byli zvyklí. Navíc s omezenou kapacitou v hledišti. Změny budou muset pořadatelé řešit také u tradičního promítání pro účastníky, které se v minulých ročnících odehrávalo v hale Chemik. Jistota tak zatím zůstává snad pouze u tradičního ohňostroje, který by měl lovosické nebe ozářit v sobotu po extraligovém zápase.

„Letošní ročník festivalu nebude rozhodně standardní a mrzí nás, že účastníkům nebudeme moci nabídnout plnohodnotný zážitek, na který si v posledních letech v Lovosicích zvykli. Budeme se ale i tak snažit, aby si z Lovosic znovu odnesli spoustu pěkných vzpomínek a především se dobře připravili na nadcházející náročnou přípravu,“ řekl Srba, který na závěr přidal slova poděkování: „moc si vážíme podpory, kterou nám i nadále projevují naši partneři. Ať se již jedná o materiální vybavení, podporu pro stravování nebo pomoc při ubytování účastnících se týmů. Bez této pomoci bychom na tak velkou akci nemohli ani pomyslet.“

Fakta k turnaji:

7. ročník Házenkářského festivalu Lovosice 2020
Termín: 4. – 6. září 2020
Účastníci: 72 celků
Kategorie: minižáci, mladší žáci, starší žáci
5 hracích míst
9 házenkářských kurtů