„Byli bychom hrozně rádi, kdyby se Honza na házené v Lovosicích dále podílel,“ říká trenér Milan Berka

K rozhovoru po skončené sezóně jsme přizvali i trenéra našich Lovců Milana Berku. Pojďte si společně připomenout jaký byl závěr letošního soutěžního ročníku nebo třeba to, jak se trenér týmu dívá na změny v kádru Lovců.

Milane, dá se nějak ve stručnosti říci, proč si ani letos Lovci nesáhli na medaili?

„Mám-li to říct jednoduše tak to, že jsme v posledních dvou sériích nedokázali porazit jednoho soupeře třikrát. Celkově je na to těžká odpověď, je to taková kombinace všeho. Chyběl nám Jirka Motl v závěru sezóny, chybělo trošku štěstí, více odvahy nebo to bylo tím, že byl prostě soupeř lepší. Každopádně letos jsme k medaili byli mnohem blíže než loni.“

Vrátím se k asi klíčovému duelu v sérii se Zubřím a to v podobě druhého utkání na soupeřově palubovce.. Co se v něm stalo?

„Nezvládli jsme závěr základní části ani závěr prodloužení. V závěru základní části nám chyběl náš nejlepší střelec Vašek Klimt, který pro ošetřování nemohl hrát tři poslední útoky. I tak jsme měli přesilovku zvládnout, ale nepovedlo se. I v prodloužení pak rozhodovali maličkosti, ve kterých byl soupeř lepší.“

Ředitel klubu Vojtěch Srba se vyjádřil tak, že pokud bychom ze Zubří přivezli dvě výhry, neminulo by nás třetí místo. Souhlasíš s tím?

„K tomuto jsem se vyjádřil hned na tiskovce v Zubří po pátém utkání, že tenhle zápas byl moment, ve kterém jsme sérii prohráli. I já věřím, že dvakrát za sebou by nás doma Zubří neporazilo.“

Posledních pět zápasů jsme se museli obejít bez Jirky Motla. Měla jeho absence nějaký dopad třeba na psychiku nebo herní projev týmu?

„Největší vliv to mělo asi na třetí utkání proti Karviné doma. Kluci přijeli jednak unavení z dvojzápasu v Karviné a v průměru osm branek za zápas prostě chybí. Na druhou stranu někteří hráči pak začali naopak hrát lépe pod dojmem, že tam Jirka není, hráli více v klidu. I když je to zvláštní.“

Z týmu Lovců odchází po letošní sezóně naše brankářská jednička Artur Adamík. Co na jeho přestup do Rakouska říkáš?

„Každou změnu v týmu s ředitelem klubu samozřejmě konzultujeme a když se bude moci kterýkoliv z našich hráčů někam dostat, tak mu v tom nebudeme bránit. Je to pro ně možnost vyzkoušet si sport, který mají rádi na jiné výkonnostní úrovni a když je šance se tím aspoň chvíli živit, tak proč to nezkusit. Já jsem za Artura strašně rád a přeji každému, aby tu možnost měl. Artura jsem poznal ještě jako jeho spoluhráč, teď později jako trenér. Vypracoval se z juniora mezi českou brankářskou špičku a důkazem je jeho nominace do národního týmu. Můžeme mu jen poděkovat, byly to fajn roky.“

Našeho Honzu Hrdličku na postu brankáře doplní Daniel Rangl z pražské Dukly. Jaká bude pozice těchto brankářů v nové sezóně?

„Dan přinese do Lovosic zkušenosti. Opakovaně v Dukle dokazoval jak kvalitním gólmanem je. Nebudu se tu bavit o nějaké pozici jedničky nebo dvojky, to není aktuální. Pokud se týká Dana, tak ten vždy dokázal zaskočit Tomáše Petržalu nebo být jedničkou v týmu. My samozřejmě budeme chtít, aby se nadále rozvíjel Honza Hrdlička a to právě s podporou Dana Rangla. Toho si pamatuji ještě jako protihráče. Je to bojovník, který dokáže zbláznit lavičku, takový blázen na hřišti, který pro tým žije. I to by nám mohlo pomoct.“

Opačným směrem (do Dukly Praha) putuje na hostování spojka Jirka Kalík. V čem by tahle změna mohla Jirkovi pomoct?

„S hostováním Jirky do Dukly naprosto souhlasím. Jirka potřebuje změnit prostředí, zkusit si to někde jinde. U nás je od mala. Věřím, že mu to vyjde a otevře mu oči to, co s jeho postavou a levou rukou, může dokázat. Doufám, že šanci chytí za pačesy a povede se mu tzv. restartovat.“

Zajímavou výměnu uskutečníme s Plzní a to na postu pravých spojek: zpátky do Plzně se vrací David Bičiště, k nám zamíří Pepa Jonáš, kterého už jsme v Lovosicích měli. Jaké by bylo hodnocení Davida za ty uplynulé dvě sezóny?

„Já jsem si Davida do Lovosic vybral a doufám, že mu dva roky u nás něco daly. Začátek měl výborný, ale bohužel přišlo hned v první sezóně zranění kolene. Těžko se pak dostával do formy. David nicméně ukázal, co v něm je a větší porce tréninků, které v Plzni bude mít, mu jen prospěje a dokáže, že může být nadprůměrným hráčem v lize. U něj se jakýkoliv tréninkový výpadek projeví. Chci mu poděkovat za ty dva roky u nás, protože i mimo házenou je to velice slušný a skromný člověk. Jsem rád, že jsem se v něm nezmýlil a přeji mu hodně štěstí, aby mu jeho další kariéra vyšla.“

Asi nejvíc smutno nám bude za Honzou Landou. Co s jeho odchodem ztratíme?

„Když pominu jeho herní kvality, tak bude chybět hlavně jeho morální role v týmu. Měl respekt u hráčů i protihráčů a jeho slovo platilo. I přes jeho velké zdravotní problémy se dokázal díky své houževnatosti i píli po návratu z ME vrátit do hry. Když si vzpomenu na některé jeho stavy, kdy mu opravdu nebylo dobře, tak klobouk dolů, jak vše dokázal zvládnout společně s náročným zaměstnáním a dojížděním do Prahy. Jeho rozhodnutí naprosto chápu, má stejně jako já dvě malé holky, rodinu, kterou prakticky nevidí a stojí ho to vše hromadu fyzických i psychických sil. Byli bychom hrozně rádi, kdyby se na házené v Lovosicích dále podílel, věřím, že časem k tomu dojde.“

Asi jako jediní ze špičkových týmů nemáme na postu pivota žádného zkušeného hráče (resp. rizího pivota). Branky z tohoto prostoru nám určitě chybí a útoky nás pak stojí více sil. Jak se nám daří se s tímto handicapem vypořádat?

„Věřím, že situace se v dohledné době zlepší. Už v průběhu poslední sezóny s námi začal trénovat Lukáš Hrdlička, ale není prostě možné hned dohnat tréninkové manko, které po třech letech nečinnosti měl. Velký potenciál je juniorský reprezentant Karel Holubec z Loun, který u nás působí v dorostu. Zapojit chceme i mladého Járu Timka. Každý z nich dostane šanci. Kvalitu určitě mají a je to jen o jejich poctivém tréninku. Zapracovávat na tento post budeme nadále Vaška France, který by se měl po odchodu Honzy Landy stát jedním z pilířů obrany.“

Před týdnem jsme odehráli poslední utkání sezóny 2017/2018, jak budou vypadat nejbližší týdny Lovců?

„Hned víkend po posledním zápase jsme měli rozlučku se sezónou a s kluky, kteří v týmu končí. Tento týden mají hráči volno, resp. dobrovolné doprovodné sporty. Od pondělí začínáme třítýdenní cyklus, kdy budeme trénovat od pondělí do čtvrtka. Následují tři týdny volna. Znovu se sejdeme 16. července, kdy budeme čtyři dny trénovat v Lovosicích a odjíždíme na tradiční mini soustředění do Krkonoš. To je pro nás s ohledem na pracovní nebo studijní vytížení všech našich hráčů jediná šance, jak být spolu.“

Vedle sportovních aktivit se hráči zapojují pravidelně také do některých charitativních akcí, bude tomu i letos?

Ano, znovu se představíme na charitativním florbalovém turnaji v Benátkách nad Jizerou, který pořádá redaktor Českého rozhlasu Pavel Petr. Lovosický celek se zúčastní pátečního termínu. A o týden později nás čeká také Běh pro hospic, jehož jsme také pravidelným účastníkem a ve kterém někteří naši hráči poběží tříkilometrovou trať společně s dalšími běžci. Za obě akce jsme rádi a jsou součástí filozofie našeho klubu.

Děkujeme za rozhovor.