„Hráči se vydali ze všech sil, nyní je čeká herní prověrka,“ říká trenér Lovců Vladimír Šuma

Tři týdny dřiny mají za sebou Lovci „A“ týmu mužů. Do tréninku zapojili nové věci, které jak věří trenér Vladimír Šuma, pomohou posunout celek zase o kousek dál. O dosavadním průběhu přípravy a o tom, co čeká hráče v nejbližších dnech, si můžete přečíst v rozhovoru.

lobr_cs033Lovci mají za sebo tři týdny hrubé fyzické přípravy. Povedlo se během této doby stihnout vše, co jste si naplánovali?
„Držíme se deset let osvědčeného tréninkového plánu. Já jsem v prvních týdnech zastáncem čisté fyzické přípravy bez míče v ruce, nejsem příznivec kombinovaných tréninků. Podle mne tělo ještě není dostatečně připraveno k házenkářským pohybům a dochází tak často a zbytečně ke zraněním. Řekl bych, že skutečný objem byl dokonce větší než byl původní plán, ale tým se s tím i díky novým tréninkovým prvkům popral velice dobře a nezatížilo je to v hlavách tolik, jako například v loňské přípravě.“

V posledním rozhovoru jsme zmínili spolupráci s atletickým trenérem Davidem Cihlářem z UJEP v Ústí nad Labem. Jak vypadala v praxi?
„David k nám jezdil většinou dvakrát týdně a dělal s hráči vesměs atletické věci. Ale ukázal nám, že zatímco my jsme používali bazén pouze k regeneraci, že se v něm dá udělat dobrý trénink. Takový 40ti minutový jsme měli například v rámci soustředění v Krkonoších. Do tréninku se tak zapojí jiné svalové skupiny než na atletickém ovále nebo v hale. Zařadili jsme atletické tréninky v přírodě a jsem přesvědčen, že nás tyto změny posunou dále.“

Jak jsou na tom naši hráči po fyzické části přípravy zdravotně?
„Všichni jsou naprosto v pořádku, srovnala se jim i váha po dovolené. Teď jsou připraveni vzít do ruky míč.“

Součástí přípravy bylo i soustředění v Krkonoších, kde si hráči museli vedle tréninkového nasazení také sami vařit. Vedle sportovního účelu tak měla tato část i mimosportovní cíl. Splnila tato část svůj účel? A jak to hráči zvládli?
„Byl jsem na soustředění jako trenér a zároveň i pozorovatel. Hrozně se mi líbilo, jak se hráči dokázali doplňovat. A to byly dva hlavní cíle – nejen se dobře fyzicky připravit, ale také si pomáhat. V tomto směru zvládli hráči pobyt nad očekávání a byl jsem mile překvapený, že neměli sebemenší problémy. Doplňování jeden druhého je pro týmový sport velmi důležité. I od hráčů jsem slyšel jen pozitivní odezvu a zatím tak přípravu hodnotíme všichni kladně.“

Jak se s přípravou vypořádali nováčci – brankář Koňařík a mladí hráči, kteří přišli z dorostu?
„Tomáš Barth do týmu patří již od loňské sezóny a stejně jako Jakub Koňařík po měsíci v týmu vypadá, jako by byl jeden z Lovců. Václav Franc se k nám zatím nepřipojil, neboť se připravuje na mládežnický šampionát a k týmu se připojí až po svém návratu. Vrátit by se měli už i Jonáš s Kolomazníkem, kteří byli na Akademickém mistrovství světa. V pondělí začínáme s míčem a byl bych rád, kdybychom začali všichni stejně.“

Jaký je program týmu pro tento týden?
„Jak jsem řekl, začínáme již s míčem a tak se do tréninku přidají i herní cvičení. A v pátek nás v rámci turnaje čeká první přátelský zápas, když během následujících osmi dnů sehrajeme sedm střetnutí. I nadále budeme pokračovat ve dvoufázových trénincích, které budou probíhat až do konce srpna. Každý večer již v hale, dopoledne je posilovna a přidají se i činnosti jednotlivců s míčem.“

V pátek a v sobotu se v Lovosicích odehraje tradiční a letos již desátý ročník Memoriálu Františka Arnošta. Co můžeme od turnaje očekávat?
„Herně nelze samozřejmě předpokládat stoprocentní výkon, budeme mít za sebou pouze pár tréninků s míčem. Ale já chci vidět především dobrý přístup a nasazení hráčů. Na kvalitu si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Utkáme se se třemi týmy, jedním z extraligy a dvěma celky z Německa, jejichž kvalita je srovnatelná s extraligovými družstvy.“

Na novou sezónu se již pilně připravují všechny týmy, ve kterých došlo stejně jako každý rok k hráčským změnám. Který přestup tě nejvíce zaujal?
„Výrazně posílilo Zubří, kam se vrátili vlastní odchovanci Hrstka s Řezníčkem a určitě přinesou i herní kvalitu. Těší mne návrat Davida Juříčka do sestavy Litovle, kam se vrací i spojka Konšel z Hranic. Výrazné změny ale nevidím, asi největší posílení je v týmu Zubří.“

Ty sám jsi si mohl extraligu vyzkoušet i ve vyšším házenkářském věku. Co se dá čekat od návratu vynikajícího pivota a bývalého reprezentanta Davida Juříčka (pozn.autorky: David Juříček v pátek 8. 8. oslavil 40let)?
„David byl vždy velice inteligentní hráč, nositel výkonnosti týmu. Ale hraje na postu, na kterém ke své hře potřebuje ostatní hráče. Já jsem měl výhodu v tom, že jsem si na spojce mohl rozhodovat o tom, co bude. David bude závislý na výkonu ostatních, což pro něj může být trošku nevýhoda. Ale rozhodně se máme na co těšit, jako hráč byl vždy vynikající.“

Můžeš odhadnout, které týmy budou letos patřit do extraligové špičky?
„Viděl bych to podobně jako tomu bylo v loňské sezóně. Letos do play-off postupuje osm týmů, ve starém systému se nahoru dostala šestice celků. Šestka bude podle mne stejná, navíc ji do osmičky doplní Karviná a Zubří. Uvidíme, jak na tom bude nováček z Litovle a také od Zlína čekám lepší výkony než tomu bylo v jeho první extraligové sezóně.“

Co říci závěrem našeho dnešního rozhovoru?
„Rád bych pochválil celý tým za dosavadní práci v přípravě, všichni jí věnovali maximum své síly a to včetně nových hráčů. Ale ostatně jsem nezažil, za těch pět let co jsem zpět v Lovosicích, aby tomu bylo jinak. Samozřejmě ještě není konec a čeká nás ještě spousta práce. Na tu nejbližší prověrku v podobě turnaje v Lovosicích bych pak samozřejmě rád pozval naše fanoušky.“

Stejně jako trenér Vladimír Šuma, i celý klub zve všechny své příznivce do haly Chemik. Přijďte povzbudit náš tým do další fáze přípravy!

Program turnaje (hala Chemik)

10.ročník Memoriálu Ing. Františka Arnošta (15.-16. 8.):

pátek 15. srpna
17:30 HK .A.S.A. Město Lovosice – ESV Lokomotive Pirna
19:00 KP Brno – Glauchau

sobota 16. srpna
9:30   HK .A.S.A. Město Lovosice – KP Brno
11:00 ESV Lokomotive Pirna – Glauchau
12:30  ESV Lokomotive Pirna – KP Brno
14:00 HK .A.S.A. Město Lovosice – Glauchau

15:15 slavnostní zakončení turnaje

Kategorie: aktuality, tým "A"