„Facka ze zápasu s Přerovem nás může nakopnout,“ říká trenér Šuma

Naši muži si ve středečním sedmnáctém kole poradili s týmem Přerova a upevnili si druhou příčku v extralize. O tom, jaký byl program našeho celku v reprezentační přestávce nebo jaký je aktuální zdravotní stav našich hráčů, si můžete přečíst v rozhovoru s trenérem Vladimírem Šumou.

Ve středečním kole jsme přivítali v Chemiku celek Přerova. Jaký byl tento zápas z vašeho pohledu?
„Dnes jsme viděli podobné utkání jako tomu bylo v zápase proti Kopřivnici. Bohužel se naši hráči nevyvarovali toho, na co jsme je před zápasem upozorňovali, a to na možnost podcenění soupeře. Nedodrželi jsme stanovenou taktiku, špatně jsme bránili a nechávali soupeře střílet bez jakéhokoliv tlaku. Chyběl nám pohyb v obraně i v útoku a v přechodu do rychlého útoku jsme se velmi špatně rozhodovali, ať již v jeho samotném řešení nebo v následném zakončení. Brankáři i za špatnou obranou podali solidní výkon. Velký problém dnes vidím hlavně v nedůrazné obraně.“

V neděli nás čeká nevyzpytatelné Zubří. Na jeho lavičce navíc bude staronový trenér Jiří Kekrt. Co očekáváte od nedělního duelu?
„V Zubří je nový trenér a čeká se, že dá hráčům a celému týmu nový impuls. Pro Zubří to momentálně nevypadá úplně optimálně s možným postupem do horní šestice, ale družstvo určitě  nechce zklamat domácí fanoušky a proti nám udělá vše, co bude v jeho silách. My musíme do zápasu nastoupit zcela jinak než tomu bylo dnes, i když ta dnešní facka nás také může paradoxně nakopnout k lepšímu výkonu. Naši hráči si musí sáhnout do svědomí a přistoupit k tomuto zápasu úplně jinak než tomu bylo proti Přerovu.

Do konce základní části zbývá pět zápasů – naši hráči se představí v Zubří, doma s Jičínem, na Dukle, doma s Karvinou a v závěrečném kole cestujeme do Frýdku-Místku. Jaké jsou cíle týmu pro zbytek základní části?
„Samozřejmě bychom chtěli bodově uspět ve všech zápasech, ale také bychom se chtěli vrátit k naší hře z podzimu. Jsem přesvědčen, že kdyby nám na poslední zápasy nevypadli tři hráči základní sestavy, měli bychom dnes minimálně o dva body více. V nejbližší době oekávám tedy především to, že se vrátíme k úspěšné hře z podzimní části.“

Zmínil jste zdravotní problémy našich klíčových hráčů. Jaká je situace dnes?
„Dnes jsme odehráli první utkání, ve kterém jsme po zdravotních problémech nastoupili téměř v kompletním složení. Pavel Chroustovský má ještě drobné bolesti v rameni, byla na něm vidět nejistota jak v obranné tak v útočné fázi, do hry se ale naplno zapojili Motl s Berkou. Jsem rád, že se do tréninku po operaci ramene a dlouhodobé absenci zapojuje již i Roman Jelínek. Je to hráč, který dokáže rozpohybovat obranu a přinese změnu našeho herního systému. Věřím, že návrat těchto hráčů do sestavy pomůže celému týmu ke zlepšené hře.“

Jaký byl program týmu v reprezentační pauze?
„Věnovali jsme se kondiční přípravě a absolvovali jsme přípravný turnaj v Brně. Míč v ruce jsme pak měli až dva dny před samotnou herní prověrkou. Zaměřili jsme se na dobití baterií, přičemž na turnaji v  Brně dostali ve dvou kvalitních zápasech rovnou příležitost všichni hráči, což bylo také naším cílem.“

Na čele soutěže je zatím s několikabodovým náskokem Plzeň. Jistotu postupu do první šestice má pak i náš celek, až na poslední čtveřici o postup budou bojovat všechna ostatní družstva. Jak vidíte zatím letošní ročník?
„Myslím, že s výjimkou úplně posledních celků může každý tým porazit každého. Dukla před sezónou určitě očekávala, že na tom bude tabulkově lépe, ale potkaly ji nějaké zdravotní problémy. To stejné se stalo i Hranicím a dá se čekat, že se to na výkonech týmů také odrazí. My jsme si snad naše zranění vybrali již před koncem podzimní části. Každý tým může v lize ještě klopýtnout, důležitý tak bude aktuální zdravotní stav hráčů jednotlivých týmů.“

V minulém týdnu jste se zúčastnil společného semináře rozhodčích a trenérů nejvyšší soutěže. Jaký mělo toto setkání význam?
„Věřím, že význam tohoto střetnutí bude veliký. Na semináři jsme si mohli vzájemně ujasnit věci, které nám nejsou jasné, například některá rozhodnutí rozhodčích v jednotlivých zápasech.  Konkrétně jsme probírali především kontakt bránícího hráče proti náskoku křídla a jakýkoliv kontakt pivota. Jsem rád, že taková akce proběhla a pokud by se podařilo dodržet to, na čem jsme se společně dohodli, mohlo by to mít obrovský přínos pro celou soutěž. K tomu je ale potřeba spolupráce a seriózní jednání obou stran. Dopad setkání se ukázal i dnes, přestože rozhodčí Nezbeda – Zelenka se semináře nezúčastnili. Ale je vidět, že pokud se budou dodržovat společně stanovená pravidla, může to jednoznačně přinést prospěch a vyjasnění komunikace ve vztahu rozhodčí – trenér. Byl bych rád, kdyby takové setkání proběhlo častěji.

Vraťme se ještě krátce k účasti národního týmu na ME a ne zcela ideálního obrazu, který po šampionátu zůstal v hlavách českých fanoušků..
„Já jsem svůj názor, který vycházel z rozhovoru s jedním z našich reprezentantů, vyjádřil již v létě. Moje vyjádření se ale nesetkalo s příliš velkým pochopením, takže jsem se raději touto problematikou přestal již zabývat. Sami hráči ví, že situace v týmu není v pořádku. Uznávám, že se někomu nemusí líbit, co si o stavu reprezentace myslím, ale každý z nás má právo vyjádřit svůj názor. Více bych k tomu dnes již raději ani říkat nechtěl.“

Děkujeme za rozhovor.

Kategorie: aktuality, tým "A"