S hrdostí představujeme nový projekt pro mladší a starší žáky: Elbe-Labe Liga 2018

Založit česko-saskou ligu plánovalo RHC Lovosice ve spolupráci s klubem HK FCC Město Lovosice dva roky. Nyní má již nová soutěž pro žáky zcela jasné obrysy a my jsme rádi, že vám ji dnes můžeme představit.

Elbe-Labe liga pro mladší a starší žáky

Vážení příznivci házené,

Než se rozepíšu o nové soutěži pro žákovské týmy, dovolte mi poslat do Karviné poděkování. Paní Jana Hajžmanová, trenérka HC Baník Karviná, byla mým rádcem a vzorem při přípravě přeshraniční spolupráce.

„Jani moc ti děkuji za tvou podporu a doufám, že se nám podaří obě mezinárodní soutěže propojit v Euroligu mládeže.“

Založit česko-saskou ligu jsme plánovali dva roky. Původní myšlenka byla spolupráce ústeckého krajského svazu házené a saského svazu házené. Bohužel ani jedna instituce nesídlí v dotačním území Euroregionu Labe a není možné získat z Evropské unie finanční podporu. Proto jsme se v Lovosicích rozhodli najít partnerský klub a připravit soutěž pro jako klubovou.

HSV Dresden e.v. na naši nabídku kývl a přidaly se další kluby. 1. ročník bude zkrácený, mladší a starší žáci odehrají jeden turnaj v Drážďanech a jeden turnaj v Lovosicích. Druhý ročníky začne letos na podzim dvěma turnaji v Lovosicích. Do soutěže se zapojí kluby, které spolupracují s RHC Lovosice, TJ Lokomotiva Louny a Liberec Handball. Jako hosta jsme do kategorie starších žáků přizvali tým Dukly Praha. Z Německa se do soutěže přihlásily kluby SG EHV Nicklehütte Aue, HC GLAUCHAU, SV 04 PLAUEN-OBERLOSA e.V, NSG WESTSACHSEN, SC RIESA e.V/abt. Handball. Z původních šesti týmů jsme se ještě před začátkem soutěže rozrostli na týmů osm. Po dohodě s komisí rozhodčích české házenkářské asociace jsme soutěž zařadili jako součást projektu výchovy mladých rozhodčích.

Soutěž bude hraná turnajovým způsobem, systémem každý s každým. Převzali jsme koncepci německého svaz házené a budeme praktikovat otevřené obranné systémy. Povoleny jsou pouze tři systémy, 5:1, 3:3 nebo 2:4 a osobní obrana po celou dobu utkání. Doufáme, že tato koncepce posune naše hráče blíže k Evropě a podaří se nám naši statickou knedlíkovou házenou rozpohybovat. Termíny turnajů, soupisky, články a další informace najdete na soutěžním webu: www.handball-elbe-labe.eu

Oslovili jsme také dívčí kluby. Bohužel se nám nepodařilo najít zájemce z Německa. V Čechách je o tento projekt velký zájem. Věříme, že se k nám dívky v příštím ročníku přidají. Pokud vše půjde hladce budou mít chlapci v soutěžním ročníku 2018-2019 dvě skupiny labskou a krušnohorskou. Většina nákladů je hrazena z dotací Evropské unie. Jediné, co si týmy hradí sami je doprava na turnaj. Organizátoři zajistí veškerý servis, jako jsou rozhodčí a občerstvení pro účastníky. Připravené jsou také hodnotné ceny pro vítězná družstva v podobě míčů a hracích setů. Individuálních ocenění se dočkají také brankaři, střelci a nejužitečnější hráči.

Kde nás můžete vidět? Starší žáci zahajují soutěž v Drážďanech, mladší žáci doma v Lovosicích. Budeme se na vás těšit a doufáme, že si tato soutěž najde své místo v herním kalendáři.

Starší žáci hrají:

3. února 2018 Drážďany – www.ballsportarena-dresden.de
21. dubna 2018 Lovosice – sportovní hala Chemik

Mladší žáci hrají:

24. března 2018 Lovosice – sportovní hala Chemik
5. května 2018 Drážďany – www.ballsportarena-dresden.de

Za RHC Lovosice: Andrea Řezníčková